Dijitalleşme ve İletişim
odak alanlarında
çözümler geliştiren girişimler
KWORKS BiGG ile TÜBİTAK
desteğine hazırlanıyor.
İş fikrini hızla büyüten girişimci adayları
₺200.000 hibe desteğine
KWORKS BİGG ile hazırlanıyor.
KWORKS BiGG 2019/2.Dönem Başvuruları Başladı
TEKNOLOJİ ODAK ALANLARI
 • Artırılmış Gerçeklik/Sanal Gerçeklik (AR/VR)
 • Makine Öğrenmesi/Yapay Zeka (ML/AI)
 • Nesnelerin Interneti (IoT)
 • Bulut Servisler (SaaS)
 • Büyük Veri (Big Data)
 • Giyilebilir Teknolojiler (Wearable Technologies)
 • Ses/Görüntü/Metin İşleme (Image/Language Processing)
 • Web/Mobil Uygulamalar (Web/Mobile Applications)
 • Siber Güvenlik (Cyber Security)
 • Robot Teknolojileri (Robotics)
 • Blockchain
Hemen Başvur
PAZAR ODAK ALANLARI
 • Sağlık (HealthTech)
 • Finans (FinTech)
 • Eğitim (EdTech)
 • Gıda (FoodTech)
 • Tarım (AgriTech)
 • Enerji (Energy)
 • Ulaşım ve Taşımacılık (Transportation)
 • Turizm (Tourism)
 • Perakende (Retail)
 • Akıllı Üretim (Smart Manufacturing)
Hemen Başvur
KWORKS BiGG Nedir?

KWORKS BiGG Programı, 2014 yılından beri girişim hızlandırma ve kuluçka hizmetleri veren KWORKS Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen Bireysel Genç Girişimci (BiGG) destekleme programıdır.
KWORKS BiGG Programı ile genç girişimci adayları iş fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları temel girişimcilik becerilerini geliştirebilecekleri eğitim ve mentorluk hizmetlerine ulaşabilirler. Yalın girişimcilik ve iş modeli geliştirme desteklerine ek olarak program kapsamında sunulan iş planı mentorluğu ve program ortakları tarafından sunulan sektörel mentorluk ile girişimciler TÜBİTAK'ın BiGG Destek Programı kapsamında ₺200.000'ye varan hibe desteğine başvurularını tamamlayabilirler.
Ne Sunuyoruz?
₺200.000 Sermaye Desteği
TÜBİTAK BiGG Programı'nın 2. aşamasında sunulan hibe desteğine hazırlanın.
Eğitim ve Mentorluk
İş fikrinizi iş modeli doğrulama ve yalın girişimcilik yöntemleriyle geliştirin.
Hızlandırma Hizmetleri
KWORKS Girişim Hızlandırma Programları'na devam edin.
Yatırıma Erişim
Erken aşama yatırıma hazırlanın.
Sektörel Bilgi Transferi
Ürünlerinizi erken aşama müşteri ya da ortaklarla bir arada geliştirin.
KWORKS Ağına Erişim
KWORKS'ün partner ağıyla bağlantı kurun.
₺200.000 hibe desteğine
KWORKS BiGG ile hazırlanın
Dijitalleşme ve iletişim alanlarındaki iş fikirlerinizi KWORKS ekibiyle doğrulayın ve iş planınızla ₺200.000 destek kazanın!
Ne Yapıyoruz?
1
Başvuru
Dijitalleşme ve iletişim alanlarındaki fikirler Başvuru Formu'nu doldurur.
2
Değerlendirme
KWORKS ekibi tarafından yapılan ön değerlendirmelerin ardından programa uygun girişimci adayları girişimcilik eğitimlerine davet edilir.
3
Eğitim ve Mentorluk
Her bir girişim ekibine, ihtiyaç duydukları alanlarda uzman mentorlar atanır. Oturumlar birebir ve gruplar halinde gerçekleştirilir.
4
İş Planı Hazırlama
İş Planı Hazırlama eğitimleri ile girişimciler TÜBİTAK BİGG 2.Aşama Başvuru Formu'nu hazırlayabilecek becerileri kazanır.
5
Ortaklar ile Buluşma
Girişimcilerin potansiyel müşteri ve ortaklar bulmalarını sağlamak amacıyla KWORKS BiGG proje ortakları ile buluşmalar planlanır.
6
İş Planı Sunumları
İş planlarını hazırlayan girişimciler, KWORKS BiGG Değerlendirme Komisyonu'na sunum yapar. Ardından başarılı bulunan girişimler TÜBİTAK BİGG Programı 2. Aşama değerlendirmeleri için TÜBİTAK'a yönlendirilir.
7
TÜBİTAK Sunumları
TÜBİTAK BİGG Programı 2. Aşama'da sunulan iş planlarının değerlendirmelerinin ardından başarılı bulunan girişimler ₺200.000 hibe desteği kazanır.
KWORKS deneyimi ile fikrini büyüt
KWORKS'ün 2014 yılından beri yürüttüğü girişimcilik ve inovasyon programlarıyla geliştirdiği deneyim ile dijitalleşme ve iletişim odak alanlarında çözümler geliştiren girişimci adaylarının hızla iş modellerini doğrulamalarını sağlayan KWORKS BiGG Programı tasarlanmıştır. Siz de bu alanlarda çözüm geliştiriyor, erken aşama müşteri ve çekirdek sermayeye ulaşarak iş fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız KWORKS BiGG Programı'na hemen başvurun.KWORKS BiGG Ortakları
KWORKS, BiGG Programı'nı Türkiye'nin önde gelen kurumsal şirket ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte tasarlamıştır. KWORKS BiGG Programı kapsamında girişimciler Arçelik, Koçfinans, Zer, TOFAŞ, TTGV ve İnventram gibi kurum ve kuruluşlardan yöneticiler ile bir araya gelme imkânı yakalayacaktır.
Sık Sorulan Sorular
Kimler başvurabilir?
Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış adaylar programa başvuru yapabilirler. Lisans üstü dereceniz yoksa üniversite diplomanızı bir örgün eğitim kurumundan almış olmanız gerekiyor. Daha önce TÜBİTAK 1512 ya da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Programlarından destek aldıysanız başvurmanız mümkün değil. Başvurduğunuz tarihten itibaren herhangi bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor.
Şirket ortağı olan kişiler programa başvurabilir mi?
Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir. Ayrıca Uygulama Esaslarında belirtilen koşulları sağlayan başlangıç firmalarının kurucu ortağı olan kişiler de programa başvurabilir.
Açık öğretim fakültesi mezunları başvurabilir mi?
Hayır, başvuramaz. Mevzuat gereği, destekten örgün öğrenim veren üniversitelerin mezunları faydalanabilir. Açık öğretim fakülteleri örgün öğrenim vermediği için mezunları bu programa başvuramaz.
Yabancı uyruklu kişiler programa başvurabilir mi?
Evet, başvuru kriterlerini karşılamaları doğrultusunda bireysel başvurularını iletebilirler.
Proje yürütücüsünün başvuru şartlarını sağlaması durumunda, proje ekibindeki diğer kişilerin başvuru şartlarını sağlamaması başvuru yapmaya engel midir?
Proje yürütücüsünün TÜBİTAK tarafından belirtilen başvuru koşullarını sağlaması durumunda, ekipteki diğer üyelerin bu şartları sağlaması beklenmemektedir.
İş fikri başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?
KWORKS BiGG Programının yeni dönem başvuruları Eylül 2019 içerisinde başlayacaktır. Etkinliğin son başvuru tarihi, TÜBİTAK'ın yayınlayacağı BiGG takvimine göre belirlenecektir. Duyurusu KWORKS BiGG websitesinde ve KWORKS'ün sosyal medya kanallarında yapılacak tarihe kadar programın websitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
Çağrılar, hangi tarihlerde açılır?
Çağrı tarihlerini TÜBİTAK belirlemektedir. Açıklandığında websitemizde ve duyurularda yayınlanacaktır.
İş fikri konularında sınırlama var mıdır?
Hayır, yoktur. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir.
Değerlendirme kapsamında öncelikli olarak belirlenmiş alanlar mevcut mudur?
"İleri imalat, sanayi 4.0", "İletişim ve sayısallaşma", "Akıllı ulaşım", "Temiz verimli enerji", "Sağlık ve iyi yaşam" ve "Sürdürülebilir tarım ve beslenme" tematik alanlar kapsamındaki başvurular kabul edilecektir. KWORKS BiGG Programı bu odak alanlardan "İletişim ve sayısallaşma" çözümleri geliştirecek girişimci adaylarına destek verecek şekilde kurgulanmıştır.
Eğitimlere bizzat gelmeli miyim?
KWORKS BiGG eğitim ve mentorluk destekleri girişim takımı tarafından bizzat takip edilmelidir. Zaruri bir durum olmadıkça en az 1 takım üyesi eğitimlerde yer almalıdır.
KWORKS BiGG Programı ücretli midir?
Hayır, KWORKS BiGG Programı tamamen ücretsizdir.
Aynı çağrı döneminde birden fazla iş fikri ile başvuru yapılabilir mi?
Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile TÜBİTAK'a başvuru yapılabilir. KWORKS BiGG'den olumsuz yanıt alan girişimciler diğer uygulayıcı kuruluşlara başvurabilir.
TÜBİTAK tarafından başvurum desteklenmeye kabul edildikten sonra, ödemeyi ne zaman alırım?
Projenizde kabul edilen bütçenin, proje başında %40, ilk rapor sonunda (örn. 6 ay) %40, proje kapanış sonunda %20 oranındaki kısmını almanız öngörülmektedir.
KWORKS'ün diğer programlarına yapılan başvurular ayrıca BiGG kapsamında da değerlendirilmekte midir?
KWORKS'ün girişimcilik programlarına başvuran girişimci adayları aynı zamanda BİGG programına da yönlendirilebilirler.
BİZE ULAŞIN
Adınız Soyadınız
Mail Adresinz
Telefon Numaranız
Mesajınız
KWORKS BiGG programı TÜBİTAK tarafından 1601 programı kapsamında desteklenmektedir.
KWORKS
Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi
+90 212 234 24 00
kworks@ku.edu.tr
19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cad. Golden Plaza No:3/1 Şişli / İstanbul